poniedziałek, 19 września 2016

Pizza na podpłomyku

Nienawidzę pizzy na grubym cieście! Szukałam sposobu na cienkie i chrupiące ciasto, ale nie zawsze chciało takie wyjść. Nie mogę narzekać, bo Pan K, jest mistrzem pizzy na cienkim cieście, ale nawet jego nie zawsze wychodziła sztywna i chrupka. Ta zawsze taka będzie! :)


Podpłomyki

Dawniej jedli je Słowianie, dokładnie tak jak my obecnie chleb. Receptura nie zmieniła się od lat. Ulega tylko niewielkim modyfikacjom polegającym na dodawaniu różnych przypraw. Do ich zrobienia potrzebujemy tylko mąki, wody i tłuszczu, a do smaku soli i przypraw. Prostota podpłomyków sprawia, że są świetnym zamiennikiem dla tradycyjnego pieczywa. Szczególnie, że z powodzeniem wychodzą też z mąki pełnoziarnistej. Magia podpłomyków, jak dla mnie, polega na tym, że niektórzy mogą jeszcze pamiętać te pieczone przez babcie na tradycyjnych piecach kaflowych.


Przepis podstawowy na podpłomyki:

- 2 szklanki mąki
- szklanka wody
- 3 łyżki oliwy
- łyżeczka soli

Dodatkowo, dowolne przyprawy u mnie oregano, żeby pasowało do pizzy, ale jeśli ma to być zwykłe śniadaniowe pieczywo to świetnie pasuje czarnuszka.

Ciasto wyrabiamy ręką na gładko i rozwałkowujemy na cienki placek (ok. 3-4mm). Wykładamy na papier do pieczenia i zapiekamy 10 min w 220°C. Podpłomyk gotowy :)


Pizza na podpłomyku

Farsz szpinakowy:
- pól paczki świeżego, umytego szpinaku
- 1 cebula
- 1 duży ząbek czosnku
- ok. 15 dag boczku

Sos pomidorowy:
- 1 duży pomidor
- zioła: oregano, bazylia
- szczypta cukru
- pół łyżeczki oliwy



Najpierw podsmażamy i wytapiamy boczek. Wylej tłuszcz, nie jest Ci potrzebny jego nadmiar. Dorzuć posiekaną cebulę i ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę, a po ok. 2 min szpinak. Odparuj cały płyn, żeby masa była jak najbardziej sucha.

W międzyczasie na drugiej patelni doprowadź składniki sosu do odpowiedniej konsystencji i posmaruj nim upieczony podpłomyk. Posyp całość serem


Gotową masę wyłóż na ciasto Piecz jeszcze 10 minut w 220 °C. SMACZNEGO!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz